postheadericon O adaptacji słów i rad kilka

Pierwszy dzień w przedszkolu tuż tuż:) Jutro przywitamy przedszkolaków i tych naszych od roku, dwóch czy trzech lat i tych nowych. 
Wielu rodziców obawia się zwłaszcza tych pierwszych dni, pierwszych chwil- chwil rozstania, pierwszych godzin osobno, płaczu i tęsknoty zarówno dziecka jak i rodzica.

My jako przedszkole, postaramy się zrobić wszystko by każde dziecko jak najszybciej przeszło przez proces adaptacji, by bawiło się w przedszkolu doskonale jednocześnie poszerzając swoją wiedzę o świecie i pracowało nad swymi talentami, umiejętnościami.

By ułatwić Wam kochani rodzice te pierwsze dni, podsyłamy kilka rad- jak rozmawiać z dzieckiem, jak przejść przez pierwsze dni w przedszkolu tak by smyk szybciutko się zaaklimatyzował w nowym środowisku.

1. WŁAŚCIWA KOMUNIKACJA
Kiedy mówimy dziecku „Nie bój się!”, to właściwie wtedy dajemy mu komunikat- uświadamiamy mu, że jest w ogóle czego się bać. 
Strach w naszym głosie, żal i współczucie nieświadomie sprawiają, że dziecko utwierdza się w przekonaniu, że dzieje mu się krzywda. 
Rodzicu- spokojnie! Nic złego się nie wydarzy!
Niech dziecko czuje to również od rodzica. Powiedzmy dziecku: „Będzie fajnie! Miłej zabawy! Baw się dobrze! Miłego dnia!” – te słowa wypowiedziane z uśmiechem pomogą dziecku pozytywnie nastawić się do nowej sytuacji i dadzą mu poczucie bezpieczeństwa.

2. MÓWIMY PRAWDĘ
Kiedy rodzic mówi: „Mamusia pójdzie na chwilę do samochodu i za chwileczkę wraca”, to tak naprawdę oszukujemy naszą pociechę, a dziecko szybko się zorientuje, że nie może ufać rodzicowi.
I tutaj zaczynają się schody, gdyż brak zaufania do rodzica przekłada się na brak zaufania wobec nowej pani – co w efekcie utrudnia i przedłuża proces adaptacji dziecka. Natomiast „ucieczka rodzica”, gdy dziecko zajmie się zabawą i odwróci swoją uwagę działa tak samo i nie przynosi pozytywnych efektów. 
Co zatem najlepiej powiedzieć? 
„Kochanie, przyjdę po Ciebie zaraz po pracy!”, lub “Przyjdę po Ciebie po obiedzie!” – szczególnie druga wersja jest pomocna dla dziecka.
Debiutujący przedszkolak może nie orientować się czym jest praca, ile to trwa, a obiad jest konkretnym punktem w czasie i dziecko szybko odkryje, że mama mówi prawdę, jest punktualna, więc i ono może być spokojne. Ale uwaga- nie spóźniajmy się.

3.CIERPLIWOŚC I WRAŻLIWOŚĆ
Okres adaptacyjny, czasami trwa kilka chwil, godzin lub dni, ale też w zależności od przypadku potrafi być burzliwy i długi. 
Wiele tutaj zależy od rodzica i nauczyciela, lecz o wiele więcej od wrażliwości dziecka, która jest od nas niezależna.
Warto więc uzbroić się w cierpliwość, pozytywnie nastawić i być wsparciem dla malucha. 
Krzyk i negatywne komunikaty („Jak nie przestaniesz płakać, to zabieram misia do domu”) tylko pogarszają sytuację. 
W takich sytuacjach pomocna może okazać się ulubiona zabawka dziecka i wspólne wybieranie jej przed wyjściem do przedszkola. To mały element domu, którym dziecko doda sobie komfortu- taki „talizman” dający poczucie bezpieczeństwa.

4. PRZEKRACZANIE PROGU SALI NA WŁASNYCH NÓŻKACH
Wydaje się trywialne, lecz to bardzo ważne, by dziecko weszło do sali na własnych nogach, a nie zostało wniesione na rękach rodzica. Moment „wyrywania dziecka” z objęć mamy jest nieprzyjemny dla każdej ze stron – dziecka, rodzica i nauczyciela. Dziecko zaczyna widzieć w nauczycielu osobę, która siłą odbiera je mamie, niczym okrutny porywacz. Jest to sytuacja wyjątkowo stresująca dla każdej ze stron – a najbardziej szkodzi dziecku.
Dużo przyjemniej dla nauczyciela i dziecka przejąć rączkę dziecka i uściskać je od wejścia, gdyż buduje to zaufanie dziecka do nowej znaczącej osoby dorosłej w jego życiu.

5. POŻEGNANIE Z DZIECKIEM

Bardzo ważne są pożegnania z dzieckiem. Najlepiej ich nie przedłużać, dokonać ich jeszcze w szatni, tak by nie zostawiać tego trudnego momentu na chwilę przed drzwiami sali. Niestety praktyka pokazuje, iż przedłużające się pożegnania często wpływają negatywnie na proces adaptacji- zarówno dziecka, ale tez na samopoczucie rodzica. 
Porozmawiajmy z dzieckiem w domu, przygotujmy dziecko do nowego etapu w jego życiu, opowiedzmy mu co będzie się działo w ciągu dnia w przedszkolu- niech dziecko nie pozostaje z wieloma pytaniami w główce w przedszkole szatni.

By łatwiej było się przygotować Wam Drodzy Rodzice do jutrzejszego dnia, podsyłamy kilka ciekawych grafik:)

Pamiętajcie też, że każde dziecko jest inne i każde proces adaptacji będzie przechodziło inaczej, lecz każdy z nas- pracowników przedszkola zrobi wszystko by przedszkolak czuł się w naszej placówce dobrze 

By Wam kochani pomóc w rozmowach o przedszkolu podajemy też ramowy rozkład dnia w przedszkolu:

6.30 – 8.30 Schodzenie się dzieci, rozmowy z dziećmi, zabawy swobodne i integracyjne, praca indywidualna i wyrównawcza, ćwiczenia poranne, czynności higieniczne. 
8.30 – 9.00 ŚNIADANIE
9.00 – 11.30 Inspirowanie i organizowanie przez nauczyciela poznawczej, werbalnej i twórczej działalności dzieci, zabawy w ogrodzie przedszkolnym, spacery, wycieczki, wyjścia w ciekawe miejsca, spotkania z interesującymi ludźmi. 
11.30 – 12.00 OBIAD 
12.00-14.30 Leżakowanie /grupa I /, relaks przy dźwiękach łagodnej muzyki, zajęcia twórcze w małych zespołach, ćwiczenia graficzne, matematyczne, językowe, zabawy w ogrodzie, zajęcia rozwijające uzdolnienia. 
14.30 – 15.00 PODWIECZOREK
15.00 -17.00 Rozchodzenie się dzieci. Zabawy swobodne oraz ruchowo-rytmiczne, słuchanie bajek, praca indywidualna i wyrównawcza, zabawy w ogrodzie.

Pamiętajcie też Drodzy Rodzice, że czas podczas przyprowadzenia i odbierania dziecka to nie jest najlepszy moment na długą rozmowę z nauczycielem- który w tym czasie również opiekuje się dziećmi w grupie.

Na dłuższą rozmowę warto umówić się z wychowawcą- tak byśmy my, jako kadra pedagogiczna mogli w pełni i na spokojnie odpowiedzieć na każde dręczące Was pytanie. Chcemy poświęcić się w pełni naszym przedszkolakom w czasie opieki nad nimi. 

 

 

Comments are closed.

BIP
Kalendarz
Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Sie   Paź »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Login